Moody's, Çin’i Değerlendirdi!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Çin'in bölgesel yönetimlerini ilk dört ayda mali anlamda pozitif olarak değerlendirdi.

Moody's, Çin’i Değerlendirdi!

Dünya’daki tüm ulusların kredi derecelendirme kuruluşu olarak geçen Moody's, Çin devletinin yerel yönetimlere senenin ilk dört ayında gerçekleşen ekonomik ve mali durumu hakkında pozitif bir çizgide olduğunu belirtti.

ÇİN, GSYH’Sİ YÜZDE 6.9 ARTTI

Uluslararası kredi derecelendir kurumu Moody's'ten verilen bilgiler ışığında, Çin devletinin gayrisafi yurtiçi hasılasının yani GSYH bu senenin ocak ile mart ayları dönemi içerisinde, geçtiğimiz senenin aynı aylardaki dönemine göre yüzde 6.9 artma  kaydettiği hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Moody’s’in yaptığı açıklamada, Çin devletinin yerel bölgelerde de ekonomisinin büyümesi geçtiğimiz seneye göre serileştiğinin altı çizildi, alandaki büyüme seviyeleri yüzde 2.4 ila  yüzde 11 olduğu ifade edildi.

Yerel yönetimin mali gelirinin bu senenin ilk çeyreği geçtiğimiz senenin aynı döneminde yüzde 11.7 artış gösterdiği vurgulandı. Açıklama, arsa satışlarının da aynı aylarda yüzde 30 arttığı dile getirildi.

Moody’s, emlak ve finans pazarı düzenleyici önlemler  sayesinde yerel yönetimin ekonomik hareketini bu senenin geri kalanı içinde  "normal" devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

Moody's, 23 Mayıs'ta Çin devletinin kredi notu "Aa3"ten "A1" oranına indirilmiş, görünümü ise "negatif"ten "durağan"a çekilmişti.

 

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri