Genişlemenin en büyük anlamda ki nedeni ise bireylerin programlara daha fazla vaktini ve parasını aktarması oldu.

Ortalama olarak eskiye nazaran rakamca daha çok uygulama indirilmezken, App Annie uluslararası program kullanıcısı rakamlarında önümüzdeki 5 sene içerisinde çifte katlaması ile 6.3 milyar bireye ulaşabileceğini söyledi. Programlarda geçirilen sürede iki kattan daha fazla artacağı bekleniyor. Birey başına ortalama olarak programın harcaması ise 379 dolardan 2021 senesinde 1008 dolara çıkacağı bildirdi. Bu harcamanın program içi satın alımlar, sponsor için harcanan paralar ve en çok da program üstünden yapılmakta olan alışverişlerin nedeni ile artacağı bildirildi.

MOBİL TİCARETE DAHA DA GENİŞLEYECEK

Mobil uygulama üstünden satın alınmakta olan mal ve hizmetler, 2016’da program ekonomisine yüzde 90’ını oluşturmuştu. Bu seviyenin de 2021’e kadar yüzde 95’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Mobil ticareti en çok büyüten firmalar, Amazon ve Alibaba gibi e ticaret büyükleri. Uber tarzı iletim programlarının dışarısında tatil uygulaması da hizmet satımı ile bu iş alanına katkı sunuyor. Uygulama üstünden yapılan tüm harcama ile bu hesaplamaya dahil edilmekte.