Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını duyurdu. Buna göre, Aralık ayı enflasyonu yüzde 0.69 oldu. Senelik enflasyon ise yüzde 11.92 olarak gerçekleşti.

TÜFE’de (2003=100) 2017 senesi Aralık ayında bir önceki aya göre %0,69, bir önceki senenin Aralık ayına göre ,92, bir önceki yılın aynı ayına göre ,92 ve on iki aylık ortalamalara göre ,14 artış gerçekleşti.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Memur ve emeklisi için enflasyon farkı, Bağ-Kur emeklisi de Ocak ayı zam rakamları belli olmuş oldu.

Aralık ayında tüketici enflasyonu yüzde 0.69 olarak belirlenince, memur ve emeklilerine enflasyon zammı hakkı doğdu. Memur ve memur emeklileri, Ocak ayında yüzde 1.66 enflasyon zammı alacak.

Yılın ilk yarısı için toplu sözleşme gereği alınacak yüzde 4'lük zamla birlikte Ocak ayı itibariyle toplam zam yüzde 5.66 şeklinde olacak.
Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden hesaplanıyor, ancak önceki 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa, bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamları, geçmiş 6 aylık zamanda oluşan enflasyona göre hesaplanıyor. Buna göre işçi emeklileri, 20187’in ilk altı ayı için yüzde 5.66 oranında zam alacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı doğru kaydırın.