Milyonlarca insanın merakla beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu öncülüğünde başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu'nda yapılan asgari ücret toplantısı'nda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in de katıldığı asgari ücret toplantısı'nda, Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Genel Sekreter Akansel Koç başkanlık ediyor. Halen bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanan asgari ücret yaklaşık 7 milyon çalışanı tam anlamıyla ilgilendiriyor.

Çalışma BakanI Jülide Sarıeroğlu, yapılan toplantıda şunları kaydetti;

"İşçi ve işverenden fedakarlık bekliyoruz. Son 15 yılda asgari ücreti 7,5 kattan fazla artırdık. İşçimizi piyasa koşulları karşısında korumuş olduk. Bu salı itibariyla onaylanan Torba Yasa ile birlikte asgari ücretlilerin vergi dilimi kayıplarını telafi etmiş olduk."