2018’le beraber asgari ücrete uygulanan zamın ardından çalışanların alacakları kıdem tazminat tavanlarında da değişme oldu. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra işçilere verilecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 5.001,76 TL oldu

Ocak ayı ile beraber çalışanlara verilecek asgari ücret brüt 2.029 lira net ücret ise 1.603 lira olarak netleşti. Asgari ücretteki bu yükseliş birçok konuda yapılan hesaplamaları da değiştirdi. Bunlardan birisi de çalışanların alacakları senelik kıdem tazminatı miktarları.

Çalışanların işten ayrıldıklarında alacakları kıdem tazminatı hesaplanırken her sene değişen bir tavan miktar uygulanıyor. Çalışanın maaşı ne olursa olsun tazminat hesaplanmasında en üst rakam olarak hesaplanan bu miktar veriliyor. 1 Ocak 2018 tarihi ile birlikte işçilere verilecek kıdem tazminatının senelik tavan tutarı 5.001,76 TL olarak belirlendi. Yani bir işçinin maaşı 10 bin lira bile olsa kıdem tazminatı belirlenirken bu miktar göz önüne alınacak. Bu miktarı her sene Maliye Bakanlığı memur maaş katsayılarına göre hesaplanıyor.

Bu sene için memur maaş aylık katsayısı 0.108550 olarak hesaplandı. Taban aylık katsayısı 1.699121, yan ödeme katsayısı da 0,034424 oldu.

Kıdem tazminatı tavan tutarı, devlet memurları kanununa tabi en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini aşamıyor. Burada dikkate alınan en yüksek devlet memuru katsayısı olarak Başbakanlık Müsteşarının ücreti baz alınıyor. Buradan yapılan hesaplamalarla da bu sene için belirlenen rakam 5.001,76 TL oldu.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı doğru kaydırın.