Türkiye Vagon Sanayi A.Ş(TÜVASAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nu Sakarya'nın Serdivan ilçesindeki kurum binasındaki makamında kabul ettiğini duyurdu.

Ziyarette demeç veren TÜVASAŞ Genel Müdürü Kocaarslan uzun süredir beklendiğini bildiğimiz 'Milli EMU' isimli Milli Tren Projesi için projelendirme ve teknik alt yapının sonlandığını ve ihale süreçlerinin başladığını kaydetti.

Kocaarslan, Milli Tren'in üretimi en kısa zamanda başlamasını planladığını belirterek,"Ziyaretlerinden dolayı Başkan Toçoğlu'na teşekkürlerini ileten TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan ise, "Tamamlandığında milli gururumuz haline gelecek, çalışmaları son sürat süren Milli Tren Projesi çerçevesinde yer alan Milli EMU Projesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayesinde kurumumuz tarafından yürütülüyor. Bu çerçevede üretilecek tren vagonlarının, vagon gövdesi, iç aksesuarları ve bojisi dahil ilk tasarım projelerini hazırladığını duyurdu. Klima, fren, kapı, koltuk sistemleri, tekerlek takımları gibi ana komponentlerin teknik şartnamelerini hazırladıklarını ihale süreçlerini başlattıklarını ifade etti. Üreteceğimiz tren setleri TSİ sertifikalı olacağını duyurdu. Şu anda fabrikamız içerisinde Milli Tren üretimi için Alüminyum Gövde Üretim Atölyesi'ni kuruyoruz. İnşallah en kısa zamanda içerisinde trenimizi üretmeye başlayacağız. Büyükşehir Belediyesi ve tüm paydaşlarımızla bereber Sakarya'nın ve ülkemizin kazanması için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.