Akdeniz'de sismik araştırma yapacak olan Barbaros Hayrettin Paşa gemisinden sonra Karadeniz'i didik didik arayacak MTA Oruç Reis gemisi de 27 Haziran 2017 itibaren denize çıktı.

TUZLA TERSANELERİNDE YÜZDE 90 TÜRK MALI OLARAK ÜRETİLDİ

İstanbul’un Tuzla ilçesinde bir tersanede üretilen ve Türk yapımı oranı yüzde 90'ı geçen sismik gemi, 400 milyon TL’ye mal edilmiş oldu.

AÇIK DENİZLERE AÇILACAK

Açık denizlerde yol alacak olan sismik geminin iki ve üç boyutlu derin sismik arama yapabilecek gücüne sevk ve manevra programına sahip MTA Oruç Reis gemisi ile petrol ve doğalgaz arama tarama yapacak.

Bunun yanında geminin sağladığı raporlar sayesinde, karada deniz altında bulunan sürekli izlenmesi kapsamı altında kıta sahanlığı gibi jeopolitik öneme sahip bilimsel araştırmanında yapılacağı bilgisi verildi.

MTA Oruç Reis gemisi ile denizin dibinden itibaren 15 bin metre derinlikte bulunan jeolojik yapılarında belirlenmesi, uzakta bulunan kumandalı su altı makinası ile de bin 500 metre derinliğe deniz dibinin izleneceği bildirildi, deniz suyunun ve dibinden numune alınması gereken ölçüm ve raporların anında yapılabilmesi mümkün oluyor.