Tamamı Türk malı olarak imal edilen Milgem Gemisi, Altay Tankı, Atak Helikopteri, Anka ve Bayraktar İnsansız Hava Araçları, Kirpi Zırhlı Personel taşıyıcılar, Yeni Tip Karakol Botları, Süratli Müdahale Botları ve Milli Piyade Tüfeği başında bulunmak üzere birçok program, hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gereksinimlerini karşılıyor.

Hem birden çok devlete satışı sağlanarak Ülkemize döviz getiriyor. Savunma sanayisinde dış ülkelere bağımlı olmaktan sıyrılan ülkemizin küresel markası savunma şirketleri geçen sene yaklaşık 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Türkiye, savunma sanayinde ilk etapta 5 milyar dolar, 2021 senesine kadar da 10 milyar dolarlık ihracat tasarlıyor.

Hedefin genişlemesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkı sağladığı desteğin büyük payı var. Türkiye’de savunma sanayisinde imalat aşamalarında her türlü olumlu etkinin sunulmasını sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk firmaların imal ettiği malları dünyaya piyasalarda tanıtılmasını da önemli rol üstlendi.

HEDEFLER BELİRLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışı ziyaretlerinde oluşturulan temaslar savunma sanayiinde satış sayılarının artırılmasını sağladı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı da uluslararası rekabet için işe başladı ve ‘altın hedefler’in belirlendiği “2017-2021 Uluslararası İşbirliği ve İhracat Stratejisi” hazırladı.