Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak "Milli kömürde olumlu adımlar atıyoruz. Kül taşıma ilk örneklerimizden biri olmasını planlıyoruz. Bu modelimize baktığımızda her 1000 megabayt santral, 1000 insana istihdam sağlayacak. Bunun ithal enerji tarafını karşımıza koyduğumuzda ise 1.2 milyar metreküp doğalgaza eşdeğer. Yani, senelik 300-400 milyon dolarlık bir tasarruf elde edeceğiz kesinlikle. Güneş ve rüzgarın yanında yerli kömürü de dahil edeceğiz" dedi

"MADENCİLİK AÇISINDAN DÖNÜŞÜME GİRECEĞİZ"

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak sözlerine şöyle devam etti: "Bunun çevresel tarafı dışında, çok daha aktif bir model yapacağız. İş sağlığı ve güvenliği, saha uygulamaları, eğitim noktasında, sadece kamuya değil, özel sektörle beraber bunlarla ilgili ciddi bir denetim mekanızması oluşturulmasını planlıyoruz. Kolay bir süreç olmayacak, yeni başladık. Her alanda koyduğumuz amaçlar, kurumsallaşma, profosyenelleşme, çevresel anlamda, verimilik anlamında ve madencilik sektöründe her anlamda gelişmeye devam edeceğiz. Madencilik açısından önemli bir dönüşüme gireceğiz.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bu projelerle ülkemizin gelişeceğini ve büyümeye devam edeceğini dile getirdi.