Akfen Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'ye yeni bir dev yabancı yatırımı daha getirmeyi başaran Holding, Mersin Uluslararası Limanı'ndaki yüzde 50 hissedeki yüzde 40'lık payın 869 milyon dolara devredilmesi adına Avustralyalı altyapı fonu IFM Investors ile hisse devir anlaşması imzaladı.

Hisselerini, IFM Global Altyapı Fonu'nun sahip olduğu, danışmanlık verdiği ve iddare ettiği Avustralya merkezli IFM Investors'a bağlı Global InfraCo SP NEUM SLU şirketine devredecek olan Akfen Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, anlaşma maddelerine göre kalan yüzde 10'luk payla "Mersin Uluslararası Limanı Yönetim Kurulu Başkanlığı" pozisyonunu koruyacak.

Hisse ihracı karşılığında Türkiye'ye hemen hemen 869 milyon dolarlık nakit para girişi gerçekleştirecek Akfen Holding, buradan elde ettiği geliri Türkiye'de hayata geçireceği toplam 6 milyar 935 milyon liralık yatırım paketinde kullanacak.

Akfen, 2017 sene başında 2 senede bitireceği yatırım paketi açıklamıştı. Toplamda bin 380 kişilik istihdam yaratan paketin en keritik iki ayağını 3,9 milyar liralık Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ'daki şehir hastaneleri ve 2 milyar 250 milyon liralık yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor.

Böylelikle buradan gelen nakit para bu yatırımlarda kullanılacak.