Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, "Enflasyon Raporu 2017-III"ün tanıtımı için yapılan görüşmede, enflasyon ve çıktı açığı tahminlerini belirtti.

Enflasyonu düşürmek için ve sıkı bir politika duruşu altında, enflasyonun yüzde 5’lik hedefe kademeli olarak yakınsayacağını belirten Çetinkaya, ‘Enflasyonun 2017 sonunda yüzde 8,7 olarak görüleceğini, 2018 yılının sonunda ise yüzde 6,4’e indikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. Bu çerçevede enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2017 senesinin sonunda yüzde 7,8 ile yüzde 9,6 aralığında (orta noktası yüzde 8,7), 2018 senesi sonunda ise yüzde 4,7 ile yüzde 8,1 aralığında (orta noktası yüzde 6,4) gerçekleşeceğini öngörüyoruz.’ açıklamalarında bulundu.

Çetinkaya, 2017 sonu enflasyon tahminini Nisan Enflasyon Raporu’na göre 0,2 puan yukarı yönlü güncellerken, 2018 sonu enflasyon tahminlerinde bir değişiklik olmadığını söyledi.

PARA POLİTİKASINDA SIKI DURUŞ DEVAM EDECEK

Çetinkaya, ‘Son zamanlarda meydana gelen küresel risk iştahındaki olumlu gidiş ve yaşanan maliyet yönlü gelişmelerin sınırlayıcı etkisine rağmen, enflasyonun bulunduğu yüksek dereceler ve yakın zamanda toplam talep koşullarının enflasyonu düşürücü etkisindeki azalma, fiyatlama davranışlarına dair ciddi bir risk oluşturmakta. Bu sebeple enflasyon görünümünde iyileşme olana kadar para politikasındaki sıkı duruşumuzu sürdüreceğiz.’ diye konuştu.