Merkez Bankası'ndan Swap İşlemlerine Yeni Düzenleme

Merkez Bankası, döviz karşılığı TL swap işlemlerinin, geleneksel ihale yoluyla 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da yapılacağını açıkladı.

Merkez Bankası'ndan Swap İşlemlerine Yeni Düzenleme

Merkez Bankası'ndan Swap İşlemlerine Yeni Düzenleme

Merkez Bankası swap piyasası ile alakalı yeni bir adım attı. Buna göre, mevcut durumda kotasyon yöntemiyle 1 hafta vadeli olarak yapılan döviz karşılığı Türk lirası swap işlemleri, artık geleneksel ihale (çoklu fiyat) yöntemiyle 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da yapılacak.

TCMB tarafından paylaşılan açıklamada şöyle denildi:

"1,3 VE 6 AY VADELİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

"31 Ağustos 2018 tarihli ve 2018-36 Sayılı Basın Duyurusu ile Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasının açılmasına karar verildiği, işlemlerin Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri kapsamında kotasyon yöntemiyle yapılacağı kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Türk lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin artırılması için, söz hususu piyasada hala kotasyon yöntemiyle 1 hafta vadeli olarak yapılmakta olan döviz karşılığı Türk lirası swap işlemlerinin, geleneksel ihale (çoklu fiyat) yöntemiyle 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da yapılmasına karar verilmiştir.

"İHALEYE İLİŞKİN AYRINTILAR AYNI GÜN SAAT 10.00'DA İLAN EDİLECEK"

İhtiyaç duyulan günlerde açılacak ihaleler ile alakalı detaylar aynı gün saat 10.00'da veri dağıtım sistemleri aracılığıyla ilan edilecektir.

Kotasyon ve ihale yoluyla yapılacak işlemler, hale kotasyon yöntemiyle yapılan işlemler için tespit edilmiş olan toplam limit dahilinde yapılacaktır."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR