Ekonomi yönetimi, rekor üzerine rekor kıran dijital para birimi Bitcoin hakkında harekete geçerken Başbakan Binali Yıldırım`a Meclis`ta söz konusu durum ile ilgili sorulan soruya Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya cevap verdi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Bitcoin ve benzeri uygulamalara yönelik doğrudan herhangi bir yasal düzenleme olmadığını ifade ederek, "BDDK'nın da daha önce belirttiği şekilde bu ve benzeri paralar elektronik para olmadığı için Özel Hizmetler ve Elektronik Para Kanunu'na tabi bulunmuyor" dedi. Çetinkaya sayısı 900'ü aşan dijital paraların finansal katkı sağlayabileceğini ifade etti.

DİYANET’TEN AÇIKLAMA

Diyanet'e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı internet sitesinde vatandaşların aklına takılan soruları yanıtladı. Bir vatandaş, Din İşleri'ne "Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?" şeklinde bir soru yöneltti. Kurul, Bitcoin'in devlet tarafından tanınmamasından dolayı alım ya da satımının uygun olmadığını ifade etti.

Bitcoin, altın, borsa ve emlak gibi yatırım araçlarını geride bırakarak 2017 senesinde değerini yüzde 600'den fazla yükseltti.