Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı Türk Lirası SWAP piyasasının açılması kararı alındı.

Merkez Bankası dövizdeki hareketlilik ardından bir adım daha attı. Yayınlanan açıklamada, "TL ve döviz likidite yönetimindeki etkinliğin yükseltilmesi için TCMB bünyesinde döviz karşılığı TL SWAP piyasasının açılması kararı alındı" denildi.

SWAP NEDİR?

SWAP , "değiş tokuş etmek, takas etmek, değiştirmek" manalarına gelir. SWAP, iki tarafın belirli bir süre içinde bir varlık veya yükümlülüğe bağlı olan değişik faiz ödemelerini yada döviz türünü karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas yöntemidir. SWAP işlemlerinde, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler neticesinde ortaya çıkan riski minimuma indirmek hedeflenir.

SWAP ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İki tarafın belirli bir süre içinde değişik faiz ödemelerini yada değişik para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas sözleşmesine SWAP sözleşmesi denir. SWAP piyasasında genel itibari ile döviz SWAP'ları ile faize dayalı SWAP sözleşmeleri işlem görür.

Faiz SWAP'ında, biri sabit faizle, diğeri değişken faizle borçlanan iki taraf faiz ödemelerini birbirleriyle değiştirirler, fakat anapara hiçbir biçimde el değiştirmez.

Çapraz döviz SWAP'ı, iki değişik para birimindeki kur riski belli bir zaman bertaraf edilerek, faizi yüksek olan para biriminin faiz getirisinden faydalanma adına yapılan işlemdir. Böylece kur riski olmadan, yüksek getiriye sahip diğer kur birimine geçilir.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.