Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Temmuz ayı toplantısı bitti. Merkez Bankası faizleri değiştirmedi ve yüzde 17.75 düzeyinde sabit tuttu.

TAHMİNLER FAİZLERİN ARTIRILACAĞI YÖNÜNDEYDİ

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını duyurdu ve faizleri yüzde 17.75 düzeyinde sabit tuttu. Piyasa beklentileri faizlerin 0.75 ile 1.25 puan arasında yükseltileceği doğrultusunda idi.

"İLAVE PARASAL SIKILAŞTIRMA YAPILABİLECEK"

Merkez Bankası'ndan yayınlanan açıklama şu şekilde:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75 seviyesinde sabit tutulması kararını almıştır.

Son dönemde ilan edilen veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin netleşitiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla beraber iç talebe dair yavaşlama sinyalleri yükselmektedir.

Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üstünde etkili olmuştur. Ayrıca, fiyat yükselişlerinin alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği öne çıkmaktadır. İç talep şartlarının etkisinin düşeceği tahmin edilmekle beraber enflasyon ve enflasyon beklentilerinin olduğu yüksek düzeyler fiyatlama davranışları üstünde risk teşkil etmeyi sürdürmektedir. Bu kapsamda Kurul, sıkı para politikasının uzun bir süre korunmasının lazım olabileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel hedefi kapsamında elindeki bütün araçları kullanmayı sürdürecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme olana dek para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla devam ettirilecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme dönemine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından takip edilerek gerek duyulması durumunda ek parasal sıkılaştırma olabilecektir."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.