Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası'nın Nisan ayındaki geç likidite faizi artırımı ardından Haziran ayı PPK toplantısında politika faizi ile koridorunun alt ve üst bantları ile geç likidite penceresi faizini sabit tuttu.

POLİTİKA FAİZİ, 7.25

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası açıkladığı kararda, yüzde 8 olan politika faizi, yüzde 7.25 olan faiz alanının aşağı bandını ve yüzde 9.25 olan faiz alanının yukarı bandını dengede tuttu. Geç Likitide Pencere borç verme faiz oranı da yüzde 12.25 olarak bırakıldı.
PPK toplantıya yönelik 21 istatistikçilerin katılımıyla gerçekleştirdiği piyasa beklenti anketinde, istatistikçilerin tamamı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, borçlanma faiz oranı, marjinal fonlama oranı ve geç likidite penceresi borç verme faiz oranında değişmesini sanmıyordu.

AÇIKLAMA ŞÖYLE

"Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalar arası Para Piyasası ve BIST Repo – Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:
- Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9.25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25,
- Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.
- Geç Likidite Penceresi faiz seviyeleri: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalar arası Para Piyasası'nda saat 16.00 - 17.00 arası gecelik oranda tespit edilen Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12.25"