Merkez Bankası Faizi 50 Baz Puan Düşürdü

Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan indirerek 8.75'ten, 8.25 düzeyine indirdi.

Merkez Bankası Faizi 50 Baz Puan Düşürdü

Merkez Bankası Faizi 50 Baz Puan Düşürdü

Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan indirerek 8.75'ten, 8.25 düzeyine indirdi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun açıklamasında, "Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrederken, ülkelerin attığı normalleşme adımları izlenmektedir. İktisadi faaliyetteki yavaşlama nisanda belirginleşirken, mayısın ilk yarısına ilişkin yüksek frekanslı göstergeler kısmi normalleşme adımlarıyla dipten dönüş sinyalleri içermektedir." ifadeleri kullanıldı.

Kurul, "Gıda fiyatlarındaki dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle tüketici enflasyonunun kısa vadede bir miktar yüksek seyredebileceği, ancak yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir." açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası tarafından faiz oranlarıyla ilgili yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal liderliğinde toplanan PPK'nın, politika faizinin % 8,75'ten % 8,25'e çekilmesine karar verdiği belirtildi.

Duyuruda, coronavirüs salgınıyla ilgili gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki küçülmenin derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankalarının genişleyici yönde adımlar atmaya devam etmekte olduğu belirtildi.

Küresel ekonomideki toparlanmayla ilgili belirsizliklerin yüksek devam ederken, ülkelerin normalleşme adımlarının takip edildiğini belirtilen açıklamada, finansal şartlar, salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları yoluyla oluşturmakta olduğu küresel yansımaların yakından izlendiği belirtildi.

Duyuruda, şu ifadeler yer aldı:

"Ocak ve şubat aylarında finansal koşullardaki iyileşmenin de katkısıyla güçlü bir eğilim sergileyen iktisadi faaliyet, coronavirüs salgınının dış ticaret, turizm ve iç talep üzerindeki etkilerine bağlı olarak mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başlamıştır. İktisadi faaliyetteki yavaşlama nisan ayında belirginleşirken, mayıs ayının ilk yarısına ilişkin yüksek frekanslı göstergeler kısmi normalleşme adımlarıyla birlikte dipten dönüş sinyalleri içermektedir. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı değerlendirilmektedir. İhracat ve turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe karşın, emtia fiyatları ve ithalatın sınırlayıcı etkisiyle cari işlemler dengesinin yıl genelinde ılımlı bir seyir izleyeceği öngörülmektedir. "

Bildiride, enflasyon beklentileri ve iç talep şartlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin yönelimlerinin ılımlı hareket ettiği bildirildi.

Küresel gelişmeler paralelinde Türk lirasında görülen değer kaybına karşın, başta ham petrol ile metal fiyatları olarak uluslararası emtia fiyatlarının enflasyon görünümünü pozitif etkilediğin altı çizilen açıklamada, üretim ve satışlardaki düşüşe bağlı birim maliyet artışlarının izlenmekle beraber toplam talep şartlarının enflasyonu kısıtlayıcı etkisinin arttığının öngörüldüğü belirtildi.

Bildiride, şu açıklamalar yer aldı:

"Gıda fiyatlarındaki dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle tüketici enflasyonunun kısa vadede bir miktar yüksek seyredebileceği, ancak yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Mevcut para politikası duruşu altında enflasyon görünümünün yıl sonu tahminiyle uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

Bildiride, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin heyete geleceğe yönelik politika tutumunu değiştirmesine sebep olabileceğinin altı çizilirken, Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti'nin 5 iş günü içinde yayımlanacağı belirtildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR