Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Güncelledi!

TCMB Başkanı Uysal: ‘Enflasyonun yıl sonunda yüzde 12 olarak gerçekleşeceği,2020 yılı sonunda yüzde 8,2’ye gerileceği tahmin edilmektedir.’ açıklamasını yaptı.

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Güncelledi!

TCMB Başkanı Uysal: ‘Enflasyonun yıl sonunda yüzde 12 olarak gerçekleşeceği,2020 yılı sonunda yüzde 8,2’ye gerileceği tahmin edilmektedir.’ açıklamasını yaptı.

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, TCMB İstanbul Şubesi'nde "Enflasyon Raporu 2019-IV Bilgilendirme Toplantısı"nda yaptığı sunumda, enflasyon tahminlerini güncelledi.

Enflasyonu indirme amaçlı, sıkı bir para politikası duruşu ve güçlü bir politika koordinasyonu altında enflasyonun aşamalı olarak amaçlara yakınsayacağını bildiren Uysal, bu çerçevede, enflasyonun 2019 yıl sonunda yüzde 12 olarak gerçekleşeceğini, 2020 yıl sonunda yüzde 8,2’ye, 2021 yıl sonunda ise yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını beklediklerini açıkladı.

Uysal, enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2019 yılı sonunda yüzde 11,2 ile yüzde 12,8 aralığında (orta noktası yüzde 12), 2020 yılı sonunda ise yüzde 5,3 ile yüzde 11,1 aralığında (orta noktası yüzde 8,2) kaydedileceğini tahmin eden Uysal, şöyle konuştu:

‘BİR ÖNCEKİ RAPOR DÖNEMİNE KIYASLA OLUMLU ETKİ'

"Temmuz Enflasyon Raporunu takip eden dönemde enflasyon belirgin bir düşüşle tahmin aralığının alt sınırına yakın gerçekleşti. Enflasyonun ana eğilimindeki kayda değer iyileşme ve ithalat fiyatları ile gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü güncellemeler yıl sonu enflasyon tahminini bir önceki rapor dönemine kıyasla olumlu etkiledi.

Diğer taraftan, çıktı açığındaki ılımlı toparlanma eğilimi ile tütün ürünlerindeki fiyat artışları bir önceki rapor dönemine göre yıl sonu enflasyon tahminlerini yukarı yönlü etkiledi. Bu doğrultuda, temmuz ayında yüzde 13,9 olarak açıkladığımız 2019 yıl sonu tüketici enflasyonu tahminini yüzde 12’ye indirdik. Diğer taraftan, aşağı ve yukarı yönlü etkilerin birbirini dengelemesiyle 2020 yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmedik."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR