Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı konuşmada, yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu çalışanı ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin maaşına 2018 ve 2019 senelerinde yapılacak zammın konuşulacağı 4. dönem toplu görüşme sürecinin 1 Ağustos tarihinde başladığını hatırlattı.

Yapılacak görüşmelerin 7 Ağustos'a kadar hizmet kollarına yönelik tekliflerin komisyonlarda konuşulmasıyla devam sürdürüldüğünü ifade eden Yalçın, dün itibari ile bu tekliflerin masaya yatırıldığını söyledi. Yalçın, 11 hizmet dalındaki toplam 658 maddelik tekliflerinin komisyonlardaki görüşmelerinden sonra 338’e düşürüldüğünü ifade ederek, toplu sözleşme görüşmelerinin hız kaybetmeden deva ettiğini belirtti.

Hükümetin kamu çalışanları ve memur emeklileri için hazırladığı zam teklifini 14 Ağustos'ta haber verileceğini söyleyen Yalçın, ‘Biz, 14 Ağustos'ta hükümetten 'evet' yanıtını duymayı umuyoruz. Teklifimize karşılık olarak yeni bir teklif getirilmesi yerine 'Evet sizin teklifinizi kabul ediyoruz' cevabını bekliyoruz. Zira Memur-Sen olarak öne sürdüğümüz teklifler gayet makul derecede.’ dedi.

Yalçın, sunulan teklifleri içerisinde önceden belirttiğimiz gibi 4/C'liler, 4/B'lilerin kadroya getirilmesi ile kamuda memur olan işçi statüsündeki vatandaşlarında durumunun görüşülmesinin de bulunduğunu ifade ederek kararların artık verilmesi gerektiğini söyledi.