Memur maaşlarına Ocak ayında yansıyacak yüzde 10.7 oranındaki yükselme, memur emeklilerine de yapılacak. Emekli memur aylıkları Ocak ayında yüzde 10,7 oranında yükseltilecek. Temmuz ayında ise toplu iş sözleşmesi gereğince yüzde 5 yükselme ile ilave olarak, Ocak - Haziran döneminde enflasyonun yüzde 4'ü aşması durumunda aradaki fark yansıtılacak. Örneğin, Ocak -Haziran döneminde enflasyon yüzde 5 olarak gerçekleşirse, memurlara ve emeklilerine Temmuz ayında yüzde 6 oranında artış gerçekleşecek.

Bu sene emekli olacak memurların yılın ilk yarısında alacağı emekli ikramiyesi de yüzde 10.7 artırımlı olarak verilecek.

DOKTORLARA MÜJDE

Habertürk'te yer ala bilgilere göre, yeni yılın en fazla sevinenleri kamudan emekli olan doktorlar oldu. Temmuz ayında 3 bin 222 lira olan uzman tabip ve pratisyen hekimlerin emekli aylığına, Ocak ayında ek zam yapılilave edilecekacak. Geçtiğimiz yılın katsayı üzerinden yapılacak ilave artış uzman tabiplere 2 bin 5, pratisyen hekimlere ise bin 533 TL hesaplanmıştı. Yeni katsayı üzerinden uzman tabiplere 2 bin 220 TL, pratisyen hekimlere de bin 697 TL ilave artış olacak. Bu şekilde, bunların yeni yılda emekli aylıkları sırasıyla 5 bin 787 TL ve 5 bin 264 TL olacak. Ek zam, iki meslek grubundan bu sene emekli olacak kişilerin emekli ikramiyelerine ise yansımayacak.

Ek zamla beraber doçent aylığı Emekli Sandığı'na tabi uzman tabiplerin 547 TL, pratisyen hekimlerin de 24 TL altında kalacak. Doçentler, geçtiğimiz sene bu meslek gruplarından bin 512 lira daha fazla emekli aylığı alıyordu.

25 YILLIK ÖĞRETMENİN İKRAMİYESİ

Öğretmen, hemşire, polis ve din görevlilerinin 3600 ek göstergesi hayata geçmediği için, bu mesleklerden emekli olanların aylıkları Ocak ayında sadece yüzde 10,7 oranında yükselecek. Eğer 3600 ek gösterge çıkmış olsaydı 25 sene hizmeti bulunan öğretmenlerin emekli aylığı 2 bin 925 TL yerine, 3 bin 567 TL'ye çıkacaktı. Yeni emekli ikramiyeleri de 93 bin 767 TL yerine 114 bin 360 TL'ye çıkacaktı. Benzer kayıp hemşire, polis ve din görevlileri için de söz konusu.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.