2008'de yapılan reformdan önce memuriyete başlamış olanlar için çalışmadan emekli olma olanağı  bulunuyor. Tamamlamaları gereken zamanın en az 10 yılını dolduranlar, arzu ederlerse istifa edip başka bir işte çalışmadan kalan zamanı isteğe bağlı sigorta ile doldurabiliyor.

Burada en önemli nokta memurun 10 yıl boyunca aralıksız kamu görevi yapmış olması ve istifa ederek ayrılmış olması. Memuriyetten atılanlar bu haktan faydalanamıyor. 1 Ekim 2008 sonrasında memuriyete girenler için ise böyle bir olanak sağlanmıyor.


ATILANA YARARLANAMIYOR

Çalışmadan emekli olmak için en az 10 yıllık memuriyeti olanların istifa ettikten sonraki 6 ay içinde SGK'ya başvuru yapması gerekli. Örneğin 18 yıl memurluk yapmış birinin istifa etmesinin ardından SGK'ya başvu yaparak geriye kalan 2 yıllık süreyi isteğe bağlı ödeyip emekli sandığından emeklilik hakkı elde edebiliyor. Memurlar kesintilerini toplu veya aralıklı olarak 6 aydan daha uzun süre ödemezlerse, girişimleri iptal oluyor.


İsteğe bağlı ödemek isteyen memurların ödeyecekleri kesinti miktarı, memuriyetten ayrıldıkları zamanki kadrolarının karşılığı olan dereceye göre belirleniyor. İsteğe bağlı kesinti ödeyenlere her yıl bir kademe, her üç yıl içinde bir derece verilecek. Memurluktan atılanlar ve memur olmak için gerekli şartları bulunmayanlar bu etkinlikten faydalanamıyor. Dışarıdan prim ödeyerek, çalışmadan devlet memuru şartlarıyla emekli olmak isteyenlerin ödedikleri kesintiler emekli ikrâmiyesi hesabından sayılmıyor. Emekli ikrâmiyesi, istifa etmeden önceki çalıştığı süreye göre hesaplanıyor.

EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

8 Eylül 1999'dan önce göreve başlamış olan kadınların 20, erkeklerin ise 25 seneyi bitirmiş olması zorunlu.
8 Eylül 1999'dan sonra göreve başlamış olanlar için sene şartı eşitlenerek 25'e çıkartılıyor. Yaş ise erkeklerde 60, kadınlarda 58 oluyor.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

- En az 10 yıl memur olarak çalışanlar.
- Görevini istifa ederek bırakanlar.
- Sosyal güvenlik kuruluşlarının birinden emekli aylığı bağlanmamış olanlar.
- Sosyal güvenlik kuruluşlarından birine tâbi çalışmayanlar.

KİMLER FAYDALANAMAZ?

- Memuriyetten atılanlar.
- Memurluk yeteneğini kaybedenler.
- 1 Ekim 2008'den sonra memur olanlar.
- 10 senelik kesintisiz memuriyeti tamamlamayanlar.
- Ayrıldıktan sonra herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışanlar.
- İstifa ettikten sonra 6 ay içinde başvurmayanlar.