3 milyon 200 bin kamu görevlisi ve 1 milyon 900 bin memur emeklisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, başkanlık etti. Kamu İşveren Heyeti temsilcileri ile Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yetkililerinin toplanmasıyla gerçekleşecek görüşmelerde, memur konfederasyonlarının zam teklifleri masaya yatırıldı.

TEKLİF 14 AĞUSTOS'TA

Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yetkililerinin ilk toplantılarının ardından açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, tekliflerini 14 Ağustos'ta sunacaklarını haber verdi.

MEMUR-SEN'DEN KILIK KIYAFET İSTEĞİ

Memur-Sen'in sunacağı teklifler arasında dini bayram ikramiyesi olarak bin 915 lira ödenmesi, 4 bin 878 lira tutarında evlenme yardımı ödeneğin verilmesi, kılık-kıyafet sınırlamasının bitmesi, kamu yemek hizmeti alımlarında helal gıda sertifikası aranması yer alıyor.

KAMU-SEN BÜYÜME VE REFAH PAYI İSTİYOR

Değerlendirilecek diğer bir konfederasyon olan Türkiye Kamu-Sen de, 2018'de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu yükselmelerin üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3'lük zam, 2019'da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8 artış ile yüzde 3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulunuyor.