Memurlar ve emekli memurlar için Ağustos toplu sözleşme ayı kabul edildi. 2018 ve 2019 için 4 ayrı zam belirlenecek. Her 2 dönem için yüzde 5’i aşan zam talepleri ve seyyanen artışlar gündemde.

3 TEMMUZ’DA ÇİFTE ZAM

3 Temmuz 2017'de iki zam alacak memurlar ve emekli memurlar, Ağustos'ta da 2018 ve 2019 senelerinin ücretlerini de yaşayacakları artışla öğrenebilecek.

AĞUSTOS TOPLU SÖZLEŞME AYI

Ağustos başlarında başlıyor ve ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor toplu sözleşme süreci içerisinde, yetkili konfederasyon Memur-Sen memurların ve emekli memurların istekleri için masaya oturacak.  

TEMMUZA KADAR SÜREÇ TAMAMLANACAK

Memur Sendikası, toplu sözleşmelerde masada konuşacağı teklifler üstünde çalışmalarına devam ediyor. Her sendikanın, üyeleri için fikir ve önerileri toplamaya başladı.

 Temmuz ayına kadar gelen süreçlerde hazırlıkların bitirilmesi düşünülüyor. Toplu sözleşme sırasında 2 senelik dönem amacıyla 4 farklı zam seviyesi tespiti yapılacak. Her 2 dönem içinde istenilecek zam miktarı tabanının yüzde 5'ten verileceği söyleniyor.

Memurların ve emekli memurların son 10 senelik zam miktarlarına baktığımızda, en yüksek miktar yüzde 6+5 ile 2016'da uygulanmış.