Toplu sözleşmelere göre, senenin ikinci döneminde yüzde 4 zam alacak olan devlet memuru ve emeklinin gözü, ilk 5 ayın enflasyon yüzde 6.18 olarak gerçekleşmesi ile daha sonradan ise, 3 Temmuz'da bildirilen haziran ayı sayısına döndü. Memurlar, haziran ayında ücretlerin sabit kalması veya yüzde 3'ten daha az düşürülmesi halinde bile temmuz ayında enflasyon farkı alması bekleniyor. 

MAAŞLARDA YÜZDE 3’LÜK YÜKSELME AŞILDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon rakamına göre, memur maaşları da bazı teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi, mayıs ayında yüzde 0.45 yükseldi, yılın ilk 5 ayındaki yükseliş ile yüzde 6.18 oldu. Bu sayede 5 aylık dönem içerisinde, maaşların yapıldığı yüzde 3'lük yükselme aşılmış hale gelmiş oldu.

MAAŞ FARKLARINI GÖZETENLER 3 TEMMUZU HEYECANLA BEKLİYOR

Maaşların yansıtılabilecek fark için gözlerin, 3 Temmuz'da bildirilecek enflasyon sayılarına çevrilecek, haziranda TÜFE sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, yüzde 3'ün üstünde yüzde 3.18 enflasyon farkı sayesinde yararlanılacak. Bu ay ise ücretlerde yüzde 3'ten daha az düşüşün olması halinde bile aylık ücretlere enflasyon farkı yansıtılacak.