Memur sendikası, dördüncü Dönem Toplu Sözleşmesi amacıyla 2018'in ilk altı ayı içerisinde yüzde 10, ikinci altı ay yüzde 6; 2019'un ilk altı ayı içerisinde yüzde 10, ikinci altı ayı içerisinde yüzde 8 zammın da arasında olduğu 3 alternatifli teklifi Devlet Personel Başkanlığı'na sunumunu yaptı.

Aşağı yukarı 1 milyon 700 bin kamu görevlisinin ve memur emeklisinin ilgilendirilmiş olan toplu sözleşme pazarlığının 1 Ağustos 2017’de başlayacak.

KİM NE KADAR ALACAK?

Yaklaşık olarak 9 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisi vatandaş, Temmuz zammına sonunda kavuşuyor. Zamlı maaş ödemeleri geçen haftadan itibaren ödenmeye başlandı. Ödemeler emeklilerin maaş alma günlerinde hem yüzde 5.89 enflasyon zammı hem de ek ödeme artışı yansıtılacak şekilde yapılıyor. SSK ve Bağ- Kur'dan emekli olanların  Temmuz zammı, ayın 3' ünde belli oldu. Senenin ilk 6 aylık diliminde oluşan yüzde 5.89'luk enflasyon, emeklilerin Temmuz ayı zam oranı oldu. Maaşlara zam geldiği için her ay aylıklara eklenen ek ödeme de arttı. Şimdi maaş ödeme dönemi başladı.

Tüm emeklilerin maaşlarına her ay  düzenli olarak ek ödeme (vergi iadesi) ilave ediliyor. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, maaşın yüzde 4'ü ya da yüzde 5'i (çok düşük maaşlılarda) oranında ek ödeme alıyor. Haziran ayı net maaşı bin 500 lira olan emekliye, 60 lira da ek ödeme veriliyordu. Yani emeklinin eline bin 560 lira geçiyordu. Temmuz'daki zamla bin 500 liralık net maaş bin 588 lira 35 kuruşa yükseldi. Ek ödeme de 63 lira 53 kuruşa çıktı.