Mehmet Şimşek'ten Enflasyonla İlgili Çarpıcı Açıklamalar!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'de katıldığı programda gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'de katıldığı programda gündemle ilgili merak edilenler hakkında konuştu. Şimşek, enflasyon rakamları üzerine gelen soruyu, enflasyonun tekrar tek haneye düşmüş olmasının sevindirici bulduğunu ifade ederrek yanıtladı. Merkez Bankasının sene sonu enflasyon tahmininin yüzde 8,7 olduğunu vurgulayan Şimşek, "2017’yi inşallah o seviyelerde, yüzde 9'un altında kapatabiliriz. Enflasyonun tekrar tek haneye düşmüş olması ciddi bir mesele." dedi.

Türkiye'nin 30-40 senedir çift haneli, zaman zaman üç haneli enflasyon zamanlarını yaşadığını söyleyen Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde enflasyonu tek haneye düşürdüklerini belirtti. Kısa vadede özellikle arz şokunun yaşanabileceği sahalarda gerekli tedbirlerin alındığını söyleyen Şimşek, orta-uzun vadede tarladan tüketiciye kadar tüm süreçleri ele aldıklarını söyledi.

Şimşek, ‘Şimdi çok önemli bir yapısal tedbir paketini uygulamaya geçireceğiz. Az da olsa adımlar atıldı, özellikle arz zincirine yönelik birtakım teşvikler getirdik ama daha Hal Yasası'ndan tutun birçok boyutuyla yakında Gıda Komitesi'nde bu yapısal reformlara son şeklini vereceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Enflasyonun çift haneye yükselmesinde birikimli, gecikmeli kur etkisinin önemli bir seviye olduğunu vurgulayan Şimşek, kurun göreceli bir istikrara kavuştuğunu belirtti.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri