Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu TVNET kanalında canlı yayında açıklama yaptı.

Mehmet Müezzinoğlu açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

İŞSİZLİK RAKAMLARI

 Bu millete inanan ve güvenen asla kaybetmez. AK Parti olarak kurulduğumuzdan içinde bulunduğumuz güne kadar geldiğimiz nokta belli. Çok zor bir 2016 geçirdik. Rusya ile uçak krizi, terörle mücadele, 15 Temmuz hain darbe girişimi. Tüm bunlar istihdamda olumsuz etki yaptı. Biz dedik ki işe alımda milli seferberlik başlatıyoruz. 7 Şubat'ta başlama noktası ve her gün takip ettik. 1,5 milyon artı iş kolu sunacağız dedik. Bu rakamı gidişata göre 2 milyon olarak ayarladık. İnşallah önümüzdeki ay işsizlik rakamı daha da azalacak. İşsizliği tek haneli sayıya indireceğiz.

İstihdam seferberliği 2017'nin sonuna kadar indirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıllık sürecin hareket projesinde, önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Genç işsizlere yönelik, kadınlara yönelik ve engellilerimize yönelik bir hazırlık projesi hazırlıyoruz.

PRİMLERİNİ ÖDEYEMEYEN BAĞ-KUR’LU SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR

Primini ödemeye imkanı olmayan Bağ-Kur esnafı sağlık hizmeti alamıyorlar. Onlara Genel Sağlık Sigortası primlerini ayırarak ödeyeceklerini yeni bir programla sağlık hizmeti alabilecekler, yeni düzenlemenin meclis kapanmadan çıkmasını amaçlıyoruz.

(Anneye yarı zamanlı çalışma) Kamuda çalışan doğum yapmış anneler ile yarı zamanlı çalışma düzenlemesini önümüzdeki günlerde sonuçlandıracağız.