Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Programı hakkında açıklamalarda bulunurken, BES’te yapılacak değişiklikler içinde bir takım detaylar verdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılım uygulaması hakkında, ‘BES, tekrar göz önünden geçirilecek ve kapsamı şimdikinden daha fazla genişletilecek’ ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı söz konusu durum hakkında ilk defa açıklama yapmıyor. Şimşek’in bundan önceki konuşmalarında, otomatik BES’in bekledikleri şekilde ilerlemediğinin, çıkışların beklenenden çok fazla olduğunu, sürekli vurgulayarak uygulamada bir takım değişikliklerin yapılacağını ifade etmişti. Orta Vadeli Program ile birlikte söz konusu değişikliklerin gerçekleşeceği kesinlik kazandı. Bu değişikliklerden bazıları da ilerleyen zamanlarda Meclis gündeminde ele alınacak ve torba kanun ile gerçekleşecek.

REVİZYON İHTİYACI VAR

2017 yılının başından itibaren 7.5 milyon çalışan otomatik katılımla BES’e girdi. İçlerinden 4 milyonu cayma hakkından faydalanarak, sistemden çıkış yaptı. Otomatik katılımda çıkış seviyesi yüzde 55’lik bir oranda. Bu durum sistemde revizyon ihtiyacı olduğuna işaret ediyor.

18 YAŞ ALTIDA SİSTEME GİRECEK

İlerleyen günlerde Meclis gündeminde ele alınacak olan torba yasada BES’e ilişkin gerçekleştirilecek en önemli değişiklik, 18 yaşından küçüklerinde sisteme giriş yapmasına imkan verilmesi olacak.