Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen tasarıyla alakalı arabuluculuk görevleri ve görevlileri artırıldı. Bundan sonra işçi ve işveren arasında ki anlaşmazlıklar da mahkemeye uğraştırmadan önce bu arabulucu görevine yapan personeller devreye girecek. Yasa çıktığında 500 bin dosyanın bu personellerin bürolarına iletilecek.

50 BİN KİŞİYE ARABULUCULUK İSTİHDAMI SAĞLANACAK

Zorunlu arabuluculukta yeni bir meslek dalı ortaya çıkmış oluyor. Bu kapsam dahilin de ülkemizde en az 15 bin arabulucuya ihtiyaç ve gereksinim duyulurken, açılacak yeni bürolar ile beraber 50 bin bireye yeni istihdam kapısını aralayarak iş alanı oluşturmuş olacak. Şu anda 'Arabuluculuk Sicili'ne kayıtlı 4 bin 727 arabulucu bulunmakta.

BİR SÜRE ÖNCE KPSS PUANLARI AÇIKLANMIŞ VE TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLAMIŞTI

DPB’nin tarafından bir süre önce belirtilen kadroya göre KPSS-2017-1 tarafından 2 bin 780 personel alımı yapılacak. Ortaöğretim öğrenimi diploması ile KPSS'ye giren müracaat edecekler için 244, Ön Lisans düzeyi girenler için 961, Lisans düzeyi Kamu Personeli Seçme Sınavı heyecanlanan adaylar içinse bin 575 kadro ayrıldı.

KPSS-2017-1 tercihleri 21 Haziran Salı günü itibariyle saat 10.00'da başladı. 3 Temmuz'da KPSS 2017-1 tercihleri sona erecek.