Meclis Genel Kurulu'nda onay verilen ve önümüzdeki günlerde uygulamanın geçmesi beklenen Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu ile hafta sonu tatili üniversitelerin çalışana, Araştırma Geliştirme alanında iş sahibi olanlara değişiklik yapılacak.

HAFTA TATİLİ KALKIYOR

Bugünden tam olarak 93 yıl öncesinde yani 1924 senesinde, çıkartılan ve haftalık olarak bir gün tatilin yapılması ile şart kılan hafta tatili hakkında kanun artık son buluyor. Nedeni ise, nitelikli sanayi işletmesinin her sene hafta tatili günlerinde çalışmak için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almanın işletmelere ek bir yük olarak görülüyor. Yeni güncelleme ile işyerleri bakımından bundan sonra hafta sonu çalışılıyor olacak. Fakat, yürürlükteki kalkan yasa ile, aynı tarihte işçilerin haftada 6 günden çok çalıştırılmasını da yasak hale getiriyordu.

AR-GE ÇALIŞANINA 1700 TL DESTEK

Araştırma Geliştirme personelinin aylık maaşının 1.700 TL’sini Bakanlık verecek; hem de iki sene süresince.

SINIR VAR MI?

Bunun bir sınırı var mı? Bakanlık desteği, şirketi toplam personel rakamının yüzde 10'u ile sınırlandırıldı. Yani, teknoloji geliştirme şirketiyseniz ve 100 kişiye iş veriyorsanız, Bakanlık size 10 personel için destek verecek.