Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler için yeni bir ödül sistemi hazırlıyor. Yeni ödül sisteminde öğretmenler, 'tecrübeli' ve 'başöğretmen' gibi kariyer basamaklarına göre ödül verilecek.

"HER SENE BAŞARILARINA TEKRAR BAKILACAK"

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, Strateji Belgesi'nde bulunan öğretmenlerin kariyer merdivenine ilişkin etkinlikleri ilgili verileri aktardı.

Semih Aktekin, "Diğer alternatifler üzerinde çalışılıyor. Diyelim ki bir öğretmenimiz, tecrübeli ya da başöğretmen oldu, bu unvanı ilgili performans derecelerini koruduğu sürece devam ettirecek. Her yıl, öğretmenlerimizin performansına tekrar bakılacak. Kariyer sisteminin maddi yansımaları olacak. Ancak maddi yansımalar, Maliye'nin bütçe imkanları doğrultusunda belirlenecek." dedi.

4 SENEDE BİR YAPILACAK

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin açıklamasında Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi'nin yapılanması sebebiyle ilk olarak bir öğretmende yapılması gereken bilgi, beceri ile tutum ve kültürü içeren iş kapsamlı yeterliklerini belirlediklerini söyledi.

Diğer yönden Semih Aktekin konuşmasında,  "Taslak metnimizde bir öğretmende yer alması şart yeterlikler belirlendi. Bu metin, Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz'ın kabulünün ardından kamuoyuna ilan edilecek." ifadelerine yer verdi.

Öğretmen derecelendirme sınavıyla ilgili açıklama yapan Semih Aktekin "Bu performans derecelendirilmesi, dört senede bir oluşturulması düşünülen mülakat ve farklı çok sayıda değerlendirmelerin birlikte ele alınmasıyla oluşturulacağını." söyledi.