Turizm Bakanlığının vermiş olduğu raporda yer aldığında göre, 20 ayın ardından ilk kez nisan ayı itibari ile senelik baz alınarak bakıldığında yükselme kaydettiğini ve turist sayılarında olumlu bir dönüşüm elde edildiğini, mayıs ayında da yavaşlamanın sürdürüldüğünü bildirdi. Geçtiğimiz sene ülkemize hiç gelmeyen Rus turistlerin sayılarında ise yüzde 1300'ün üstünde gerçekleştirilen yükselme ile tarihe işleyecek bir rekor kaydedildiği bildirildi.

TURİST SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ

Bakanlığın açıklamasına göre raporda yer alan zamanda yani nisan ayında bir önceki senenin Nisan ayına göre yüzde 18.1 artarak yabancı turist rakamının, mayıs ayında yüzde 16.27 yükseldiği ve 2.89 milyon olduğu söylendi.

RUS TURİST SAYISI YÜZDE BİN 384 ARTTI

Büyük çarpıcı artmanın yaşandığı, Rus turist rakamında görüldüğü bildirildi. İki devlet arasında kriz nedeni ile geçen senenin devlete giriş yapmaması Rus turist rakamlarında mayısta yüzde bin 384 artma ile 608,472 civarına ulaştı.

OCAK VE MAYIS AYLARINDA TOPLAM 8,76 MİLYON TURİST

Ocak ve Mayıs aylarında geçen zaman ülkemize giriş yapan toplam yabancı ziyaretçinin yüzde 5.55 oranında arttığı ve 8.76 milyona geldiği bildirildi.