Marketler Fiyatları Düşürüp, Kilo Sınırlaması Getirdi

Tanzim satışların başlamasının ardından marketlere de fiyatları düşürün baskısı gelmişti. Bunun üzerine bazı marketler zararına satış dönemine başladı. Ancak bu sefer de kilo sınırlaması getirildi.

Marketler Fiyatları Düşürüp, Kilo Sınırlaması Getirdi

Marketler Fiyatları Düşürüp, Kilo Sınırlaması Getirdi

Tanzim satış, büyük market zincirlerini fiyat indirimine götürdü. Fakat büyük market zincirleri fiyat etiketlerine maliyet tablosu ilave edip zararına satış yaptıklarını ifade ederek, alışverişe kilo kısıtlaması getirdi.

Sözcü'nün aktardığına göre, indirim baskısı ve tanzim satış rekabeti sebebiyle büyük marketler 'zararına satış' dönemi başlattı.

MALİYETİ 4,82 OLAN SOĞAN 2 LİRADAN SATILIYOR

Marketlerin fiyat etiketlerine ilave ettikleri 'maliyet' tablosu zararına satış yaptıklarını açık bir biçimde gösteriyor. Örneğin, patlıcanın kilosu 11,90 iken yüzde 50'yi geçen indirimle 4,50 TL'den satılıyor. Maliyet etiketinde ise patlıcanın 7 liraya alındığı, üstüne 0,33 TL vergi, 1,02 TL sevkıyat, 0,95 TL mağazacılık giderleri ilave edildiğinde 1 kilo patlıcanın maliyeti 9.30 liraya çıkıyor. Marketler ise 'fiyat düşürün' baskısı ve tanzim rekabeti sebebiyle kilo kısıtlaması getirerek patlıcanı zararına 4,50 liraya satıyor. Bu sebeple de satışa "Bütün müşterilerimizin faydalanabilmesi için satışımız 1 kilo ile kısıtlıdır" yazısıyla sınırlama getiriyor. Aynı biçimde maliyeti 4,82 lira olan kuru soğan da kilosu 2 liradan satılıyor.

"GRAMAJ OYUNUYLA GİZLİ ZAM YAPIYORLAR"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, şirketlerin gramaj hileleriyle ürünlerde gizli zam yaptıklarını söyleyerek, vatandaşı uyardı. Ağaoğlu, şunları ifade etti:

"300 ml ayran 285 ml olmuş fakat fiyatı aynı. 700 gramlık kaşar peyniri 600 grama inmiş ve fiyat artmış: 29.95 TL. Kalınlığı düşüp uzunluğu artırmışlar. Üstten bakıldığı zaman daha çok gibi duruyor. Oysa hem fiyatı fazla hem de gramajı az. Ayrıca çoklu ambalajlarda daha ucuza aldığınızı zannederken daha pahalı oluyor. Maden suyunda çok oluyor. Islak mendil tekli alındığı zaman üçlü pakete oranla daha ucuza geliyor. 100, 200, 1000 gram bildiğimiz ürünler 111, 225, 130, 40, 172, gibi küsuratlı gramajlarla satılmaya başladı. Gramaj oyunu özellikle kuruyemiş, çikolata ve şarküteri ürünlerinde gerçekleştiriliyor. Vatandaş gözünü açsın. Ticaret Bakanlığı'na şikayet edin."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR