Mardin ilimizin Nusaybin ilçesinde hain teröristlerin saldırıları sebebiyle evleri hasar görmüş olan mağdurlar için TOKİ tarafınca yapımı için başlanılan 4 bin 600 konutun bitirilmesi amacıyla çalışmalar devam ederken evi yıkılmış olan vatandaşlar evlerin tamamlanmasını büyük bir heyecan ile bekliyor.

TERÖRÜN YARALARINI TOKİ SARIYOR

Hayatı hiçe sayan saldırılar gerçekleştirmiş olan PKK'lı teröristlere yönelik olarak geçen sene 14 Mart 2016’da başlatılmış olan ve 3 Haziran 2016'da tamamlanmış ‘Atmaca 7 Operasyonu’nun sonrasın huzurun yeniden sağlandığı Mardin'in Nusaybin ilçesinde, vatandaşların mağduriyeti giderileceği amacıyla bakanlıklar ve kurumlarca başlatılmış olan çalışmalar tüm hızı ile sürmeye devam ediyor.

Teröristlerin saldırısının ardından evleri ağır hasar gören vatandaşlar amacıyla Abdülkadir Paşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallesinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi aracılığıyla yapımına başlanmış olan konutların bir sene içerisinde bitirilmesi düşünülüyor.

TERÖR MAĞDURLARI HAK SAHİBİ OLACAK

Terörün neden olduğu konut ihtiyaçlarını karşılamak maksatlı TOKİ tarafından vatandaşların ihtiyaçları esas alınarak yaptığı planlamanın doğrultusuyla hazırlanmış olan projede, binaların yanı sıra dükkan, okul ve camiler de yer alacağı söylendi.

Projede 2+1'de 2 tip, 3+1 ve 4+1'de birer tip hazırlanmış olan binalardan, sokağa çıkma yasağı sürerken Fırat, Dicle, Abdulkadir Paşa, Yenişehir, Zeynelabidin ve Kışla mahalleleri ile tehlikeli bölge olarak ilan edilmiş olan Yakınköy, Çelikyurt ve Yıldırım mahalleleri de konutların veya iş yerlerinin yıkılmış olanları hak sahibi sayılacağı açıklandı.