Makine ve aksamları ihracatı, senenin ilk 7 ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2'lik yükselmeyle 8 milyar dolara çıktı. Rusya'ya ilişkin yüzde 62 oranında ihracatta yükselme meydana geldi.

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) ifadesine göre, Türkiye ekonomisinde, ihracatın en fazla artış sağladığı alanlardan biri makine sektörü oldu. Makine ihracatı, 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 5,2 yükselerek 8 milyar dolara kadar çıktı. Bu dönemde Rusya'ya ilişkin ihracat yüzde 62'lik yükselmeyle 161 milyon dolara ulaştı. 7 aylık zamanda başta motorlar, kurutma, inşaat ve madencilik makineleri ile birlikte birçok alanda artış meydana geldi. Türkiye'nin makine ihracatında Almanya'nın lider olduğu bu zamanda, Rusya pazarında ciddi gelişmeler baş gösterdi.

ARTIŞ DEVAM EDECEK

Yapılan açıklamalarda, MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran, Rusya'ya takım tezgahları ile inşaat ve madencilik makineleri ihracatında yüzde 100'den fazla bir artış elde ettiklerini, Türkiye’ye ilişkin ihracattaki yükselmenin senenin ikinci yarısında da devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin Rusya'ya genel ihracatı arasında makine alanında payın yüzde 12 gibi yüksek bir düzeyde olduğunu vurgulayan Dalgakıran, Avrupa'da oldukça ilgi duyulan Türk makinelerinin Rusya'da da ilgilerin yükseldiğini söyledi.