21 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 27.78°
  • Izmir 31.11°
İmsak 03:51
Güneş 05:42
Öğle 13:16
İkindi 17:13
Akşam 20:39
Yatsı 22:21
BIST101.849
Dolar5,6592
Euro6,3832
Altın259,35

Macaristan Başbakanından Dolarla İlgili Çarpıcı Sözler

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Çin'in uzun dönemde dünya ekonomisinde karar verici bir ülke olacağını belirtti. Orban ayrıca. ''Doların dünya ekonomisinde tekelini kaybetmesine hazırlanmak gerekiyor'' açıklamasını yaptı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Çin'in uzun dönemde dünya ekonomisinde karar verici bir ülke olacağını belirterek, "Doların dünya ekonomisinde tekelini kaybetmesine hazırlanmak gerekiyor." dedi.

ÇİN'LE İŞBİRLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Budapeşte'de düzenlenen ve 16 bölge ülkesinin yanı sıra Çin Merkez Bankası Başkanı'nın da katıldığı Merkez Bankaları Başkanları Toplantısı'nda konuşan Başbakan Orban, Orta Avrupa ve Balkan ülkelerinin Çin ile ekonomik alanda iş birliğine yönelik açıklamalarda bulundu.

"ÇİN, 'MOTOR GÜCÜ' OLACAK"

Orban, bugün yeni ve çok taraflı bir dünya ekonomi düzeninin oluştuğunu, Çin'in ise bu düzende önemli bir rol üstlendiğine değinerek, hızlı gelişme gösteren Orta Avrupa ülkelerinin de gelecek 5-10 yılda Avrupa ekonomisinin "motor gücüne" dönüşeceğini açıkladı.

Çin ve Orta Avrupa ülkeleri arasındaki ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Orban, "Çin'e ideolojik olarak bakmamalıyız. Faklı olduğumuzu ve ülkelerimizi farklı yönettiğimizi kabul etmeliyiz. Birbirimiz hakkında hüküm vermektense aramızda ortak değerler aramalıyız." ifadelerini kullandı.

"DOLARIN TEKELİNİN SONUNA HAZIRLANMAK GEREKİYOR"

Orban, Çin'in uzun dönemde dünya ekonomisinde karar verici bir unsur olacağını, ülkesinin gelecek dönemde de Çin para birimi Yuan cinsi devlet tahvili çıkarmayı planladığına işaret ederek, "Doların dünya ekonomisinde tekelini kaybetmesine hazırlanmak gerekiyor." diye konuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri