Lübnan Ekonomik OHAL İlan Etti

Lübnan Başbakanı Hariri, ekonomide OHAL ilan etti.

Lübnan Ekonomik OHAL İlan Etti

Lübnan Ekonomik OHAL İlan Etti

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Baabde Başkanlık Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın çağrısı üzerine ekonomi toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Avn, "Siyasi ve şahsi anlaşmazlıklarımızı bir kenara bırakarak, içinde bulunulan ekonomik krizden çıkmak için başarılı çözüm yolları için çabalarımızı bir araya getirmeliyiz." diye konuştu.

Ekonomi toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Saad el-Hariri, ülkede ekonomik olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini açıkladı.

"LÜBNAN LİRASININ DEĞERİNİN İSTİKRARI POLİTİKASINA DEVAM EDİLECEK"

Hariri, Lübnan lirasının değerinin istikrarı politikasına devam edileceğini, parlamentoda kararlaştırılan yatırım projelerinin başlamasına hız verileceğini ve elektrik yetersizliğinin giderilmesi için çalışma yapılacağını bildirdi.

Uluslararası ekonomi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Lübnan'ı 24 Ağustos'ta B'den CCC sınıfına düşürdüğünü açıklamıştı.

Son dönemde büyük ekonomik kriz yaşayan Lübnan'da, Maliye Bakanlığının mayısta yayınlanan raporuna göre, 2019'un ilk çeyreği itibariyle genel borç 86,2 milyar dolara ulaştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri