Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) günlük petrol üretimi önceki aya göre Temmuz ayında 173 bin varil kadar artarak 32 milyon 870 bin varile kadar ulaştı.

OPEC tarafından yayınlanan ‘Petrol Piyasası Raporu’na bakılırsa, Temmuz ayında küresel petrol ihtiyacı bir önceki aya nazaran günlük 170 bin varillik bir artış göstererek 97 milyon 300 bin varile yükseldi. OPEC dışı ülkelerde petrol üretimi Temmuz ayında günlük olarak 520 bin varile yükseldi ve 64 milyon 490 bin varile kadar çıktı. OPEC geçen ay içerisinde en fazla Libya, Nijerya ve Suudi Arabistan'da yükselirken en az düşüş Irak, Angola ve Venezuela'da görüldü.

Libya'da bir önceki aya nazaran günlük üretim Temmuz ayında 154 bin varile yükseldi. Temmuz ayında petrol üretimi Nijerya'da günlük 34 bin varil kadar yükseldi, OPEC'in en büyük tedarikçisi Suudi Arabistan'da 32 bin varillik bir yükselme ile 10 milyon 67 bin varile ulaştı.

DÜNYA GENELİNDE PETROL TALEBİ ARTMAYI SÜRDÜRECEK

OPEC'in verilerinden tahmin yürüterek, önümüzdeki sene küresel petrol arzı bu seneye nazaran 1 milyon 280 bin varil yükselme göstererek günlük 97 milyon 770 bin varile kadar yükselecek görülüyor.