Oteller ve kuyumcuların fazlaca yaptığı kredi kartına farklı, nakde farklı fiyat uygulaması BankaKartları Kanunu'na göre suç sayılmakta. En son Apple'ın mağazalarındaki bazı fiyat etiketlerinin altında "Nakit Ödemede yüzde 4 indirim" uyarısı dikkat çekerken, bankaların şirkete uyarıda bulundukları haberi geldi.

Türkiye'de 2012 senesinde 346 milyar lira olan kredi kartı ve banka kartı ile ödeme tutarı son 1 senede yaklaşık olarak 615 milyar liraya ulaştı.

VADE FARKI İLE NAKİT ÇEKİM AYRI

Taksitli uygulamalarda bazı üye işyerlerinin vade farkını satışlarını yükseltmek için kendi öderken, bazı işyerlerinin müşteriye vade farklı fiyatla satabildiğini vurgulayan bankacılar, tek çekimlik ödemelerde ise böyle bir durumun mümkün olmadığını söylüyorlar.

DOKTOR'DAN KUYUMCUYA HEPSİ FARK ALIYOR

Tek çekime komisyonu daha fazla kuyumcular, oteller ve tekel bayileri uyguluyor lakin durum bunlarla yeterli kalmıyor. Uzmanlar, tutarı bankadan almak için 30 gün beklemek istemeyen doktorundan diş hekimine, büfesinden diğer esnaflara kadar birçok işyerinin son dönemde karta farklı, nakde farklı fiyat uyguladığını haber veriyor. Uzmanlar, üye işyerlerinin bankalarla anlaşırken yüzde 1.3 olan komisyonu ödemeyi makul gördüklerini ancak farklı fiyat uygulamaları ile tüketiciyi yanılttıklarını vurguluyor.