Kredi kartı ile sanat dünyada alışveriş yapmak için yeni düzenlemeler getirildi. Kredi kartı kullananların 17 Ağustos'tan sonra bu alışverişlerine devam edebilmeleri için bankaya müşteri onayı vermeleri gerekiyor.

BDDK tarafından verilen karara göre, bundan sonra, bankalar müşterilerine online alışveriş özelliği kapalı olacak şekilde kredi kartı gönderecek. Kredi kartı alan vatandaş ise bankası ile irtibata geçerek online alışveriş için müşteri onayını vererek kartı kullanmaya başlayacak. Kredi kartı elinde olan vatandaşlar ise 17 Ağustos'a kadar bankalarına onay vermesi gerekiyor.

BANKA MÜŞTERİLERİNE UYARI

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) kredi kartları ile banka kartlarının online alışveriş sitelerinde kullanımına dair müşterileri uyardı.

Uyarıda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan talimatına atıfta bulunuluyor. Bu talimata göre, kart sahiplerinin direk taleplerinin bulunmadığı durumlarda, bireysel banka kartı ve kredi kartlarının online alışverişe kapalı olarak çıkartılması ve bunun hakkında BDDK tebliği öncesinde kart üretilmiş tüm kart sahiplerinden de bu onayın alınması şart. Bu durum için 17 Ağustos 2017 tarihine kadar, müşteri onayı alınmamış tüm bireysel kart müşterilerinin kredi kartları ile banka kartları 17 Ağustos’ta tarihinde online alışverişe kapatılacağı söyleniyor.