Bu mahsul, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürünleri Şube Müdürlüğü çalışanları, Orman Genel Müdürlüğü aracılığıyla hazırlanmış olan ve 2018'e kadar uygulanması planlanan 'Trüf Mantarı Eylem Planı' kapsamı altında, Kahramanmaraş ve Hatay'da araştırma başlatıldığı bilgisi geldi.

KEŞFİ YAPILMAMIŞ HAZİNE

Trüf uzmanlarından Ziyafet Arslan'ın yönetiminde bulunan ekip çalışmasında, bu konu hakkında eğitimi olan Lagotta Romagnolo ırkı bir köpek de yer almış oldu. Uzman köpek, topraktaki 5 ile 20 santimetre altında yer alan ağaç köklerinde bulunan trüf mantarı kısa zamanda bulundu. Lagotta Romagnolo ırkı köpeğin tepki verildiği bölgelerde yapılan kazı alanlarında trüf mantarına rastlandı.

Yapılmış olan aramada Kahramanmaraş'ın On iki şubat ile Andırın, Hatay'ın ise Dörtyol ve Belen ilçesinde trüf mantarı bulunmuş oldu. Bulunmuş olan cinsler arasında inceleme yapmak amacıyla Konya Selçuk Üniversitesi'ne gönderilecek.

50 İLE 2 BİN EURO

"Doğada bulunan en fazla domuzlar tarafından tüketilmekte olan ve özel eğitimli köpekler ile toplanan trüf mantarı kilosu cinsine göre 50 ile 2 bin euro arasında değişim göstermekte. Daha önce tespiti yapılmış olan noktalar olan KahramanmaraşOnikişubat Elmalar Mahallesi, bölgesinde ise trüf emarelerine rastlanıldığı dile getirildi."