FETÖ'nün en güçlü parasal gelirlerinden olan kaçak Akın İpek'e ait olan ve TMSF'ye devredilen Koza-İpek Holding soruşturmasında tespit edilen usulsüzlükler "bu kadarı da fazla" dedirtti. Savcılığın iddianamesini oluşturduğu soruşturmaya giren şirketler üzerinden İpek ailesinin usulsüzlük yaparak çifte vurgun yaptığı tespit edildi. Bilirkişilerin yaptıkları araştırmalarda, ailenin günlük ihtiyaçlarını karşıladığı alışverişlerin dahi halka açık olan şirket hisselerinin %40'lık bütçesinden karşılandığı belirlendi. Fakat faturalandırmanın ise aileye ait olan %60'lık hisseden "şirket gideri" şeklinde belirtilerek vergiden düşürüldüğü ortaya çıkartıldı. Ailenin günlük yeme-içme ve kıyafet tarzı ihtiyaçlarının bile halka açık şirketlerin kasalarından yapıldığı açıklandı.

VERGİDEN DÜŞÜRMÜŞLER


Şirketler tarafından gerçekleştirilen çifte vurgunun muhasebe evrakları, fatura, makbuz ve belgelerinin belirlendiği ve bunların da iddianamede yer alacağı bilgisine ulaşıldı. FETÖ'nün en güçlü parasal gelirlerinin arasında yer alan Koza - İpek Holding'le alakalı soruşturmayı derinleştiren Savcı Musa Yücel'in emriyle şirketin yönetic ve çalışanlarına karşı operasyonlar yapılmıştı. FETÖ'nün 73 sanıklı çatı davasının kaçak sanıklarından Akın İpek İngiltere'ye firar ederken, kardeşi Cafer Tekin İpek çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

20'SİNDE BYLOCK BULUNDU


Geçen haftalarda şirket üzerine alınan GSM hatların 20 tanesinde ByLock uygulamasının kullanıldığı ortaya çıkartılırken, tutuklu olan Cafer Tekin İpek'in kullandığı telefonunda da örgütün gizli haberleşme olduğu  tespit edilmişti. Mahkemenin kararı üzerine 1 Eylül 2015'te Koza-İpek Holding bünyesindeki 18 şirkete "kayyum heyeti" atanmıştı.