2018 yılı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber, ortalama 20 milyon kiracıyı ilgilendiren zam oranları da açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 yılı Aralık ayı raporlarına göre enflasyon ayılık yüzde 0.40 inerken senelik bazda yüzde 20.30 olarak gerçekleşti.

Bu şekilde kira artış oranlarını etkileyecek olan TÜFE'deki 12 aylık ortalama da yüzde 16.33 artış oldu. Bu da sözleşmelerini yenileyecek kiracıların, kirasına bin lirada 160 lira zam geleceği demek oluyor.

ÜFE ÜZERİNDEN HESAPLAMA YAPILIYOR

Yeni Ekonomi Programı'na göre ev sahipleri bundan sonra zamları üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından uygulayabiliyor. Programın 'Enflasyon' bölümünün 'Politika ve Tedbirler' başlığı altında, 'Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir' maddesi yer edinmişti.

Normal koşullarda 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile hesaplanan kira zammı üst rakamı yeni düzenleme yapılması ile beraber TÜFE ile belirleniyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.