DÜNYA DEVLERİYLE İŞ ORTAKLIĞI TAMAM

Global lojistik devlerinin iflası ve Türkiye ihracatındaki canlanmaya koşut meydana gelen konteyner probleminin çözümünde sona gelindi. İhracatçılar, Uzakdoğu' nun en büyük konteyner firması Yang Ming' in Türkiye iştiraki Yang Ming Anadolu ile yeni bir taşıma protokolüne imza atarak bu yönde önemli bir adım attı.

İş ortaklığı bağlamında 14 bin TEU' luk üç özel gemi İstanbul' a demirledi. Gemiler İzmir ve Mersin limanlarına da demirleyecek. İhracatçıya cansuyu olan anlaşmaya ek olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi' ne (TİM) bağlı birlikler ve Arkas Holding, Çinli firmalarla çok büyük ortaklıklara imza attı. Toplamda 600 milyon dolara ulaşması hedeflenen anlaşmalar ile konteyner meselesinin çözülmesi planlanıyor.

ÜRETİM KARTI MASADA

Konteyner meselesinin çözülmesinde yerli üretim kartının da masaya yatırıldığı ifade edildi. Sektör temsilcileri, "TİM ve Ekonomi Bakanlığı bu konuda müşterek emek harcıyorlar" beyanlarında bulunuldu.

YÜKSEK FİYAT MESELESİ DEVAM EDİYOR

SABAH'a konuşan ihracatçılar meselelerin henüz tam manası ile çözüme kavuşmadığını belirtti. Konteyner piyasasını kontrolü altında tutan büyük hatların Türkiye'ye problem çıkardığını belirten ihracatçılar, fiyat ve navlun dengesinin de bozulduğunu kaydetti.