Kocaeli’nde geçen yılın ilk 5 ayında 5 milyar dolar ihracat yapmıştı; bu senenin ilk 5 ayında şehir tek başına 5,4 milyar dolar ihracat yapmayı başardı.

Türkiye’de imalat sektörünün merkezi olarak göze çarpan Kocaeli’nde bu sene 5 buçuk milyar dolar ihracat yapıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) sunduğu rapora göre, Kocaeli’nin geçtiğimiz seneki dış satışı bu sene yüzde 30 oranında artış gösterdi.

İstanbul ve Bursa’nın ardından üçüncü sırada yer alan Kocaeli, ülke ihracatının yüzde 8,6’sını tek başına göğüslüyor.

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER: İNGİLTERE, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ, ALMANYA

Şehrin ihracat kalemlerinin yüzde 77’sini otomotiv sektörüne ait ürünler teşkil ediyor. Ford, Hyundai, Honda, Isuzu gibi markalara ev sahipliği yapan şehirde otomotiv sektörünü, kimya endüstrisi takip ediyor. 2 milyar dolara yakın bir oranda gerçekleşen kimyevi mamuller ihracatını demir ve demir dışı metaller sektörü izliyor. Son olaraksa iklimlendirme sektörü ön plana çıkıyor.

2017 yılının ilk 5 ayında en çok ihracat yapılan ülke İngiltere oldu. Geçen seneye göre yüzde 19’luk bir artışla 621 milyon lira olarak gerçekleşen bir ihracat rakamı söz konusu. Birleşik Arap Emirlikleri ise en çok ihracat yapılan ikinci ülke konumunda. BAE’yi ise dünyanın en büyük 5 ekonomisinden birisi olan Almanya takip ederek 3. sırada yer alıyor.