Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere sağlanan can suyu krediler kadar son dönemin aksayan alt yapısı ile de haberlerden düşürülmeyen KOSGEB'deki teşvik tasarıları yenileniyor. Yeni düzenleme kapsamında 50 bin Türk Lirası faizsiz kredinin uygulamaya alınması 300 binden daha fazla Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmecinin umutlarını boşa çıkararak ve on binlercesinin de banka kapısından geri dönmesine sebep olan sistemi güncelleyeceği bildirildi.

Verilen bilgiler ışığında, KOSGEB yöneticileri, Maliye Bakanlığı, Bankalar Birliği ve sivil toplum kuruluşları ile görüşme sağladı. Öncelik olarak geçmiş döneminde başvuru yapılan ve destek sağlanılamayan KOBİ'leri kapsayacak şekilde bir teşvik formülünün gündemde olacağı bilgisi verildi. Borçlu olan şirketlerin teşviklerden yararlanılmasını engelleyecek şekilde düzenleme tarafından ortadan kaldırılmış olacak.

3 FARKLI ALANDA TEŞVİK

Geçtiğimiz ay KOSGEB başkanlığına getirilen Profesör Doktor Cevahir Uzkurt'un yeni girilen dönem için daha fazla KOBİ'ye ulaşılmak istendiği amacıyla çalışma başlatıldığı bilgisi geldi. Faizsiz kredilerin ardı sıra firma, ihracat ve istihdam gibi bölümlerde de teşviklerin sağlanacağı biliniyor.

HEDEFTE 1 MİLYON KOBİYE ULAŞIM SAĞLAMAK VAR

KOSGEB’ten destek almış olan KOBİ rakamlarının yeni dönem içinde 1 milyona çıkarılmak istendiği belirtildi.