Türkiye İş Bankası Anonim Şirketleri’nin kuvvetiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN firması adına hazırlanarak, 'Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’ mayıs döneminde bir önceki döneme nazaran yüzde 1.07 seviyesinde ve geçen senenin aynı dönemlerine nazaran ise yüzde 9.96 oranında yükselme tespit edildi. Mayıs ayı içerisinde Bursa’da metrekare başına konut satış ücretlerinde yüzde 2.40 seviyesinde artarken, Bursa ücretlerinde en çok artımda kent oldu. Aynı dönem içinde ev satış ücretlerinde en çok azaldığı kent ise yüzde 0.32 seviye ile Kars’tır.

KİRALAR YÜZDE 1 YÜKSELDİ

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise mayıs ayının geçen aya nazaran 1.07 seviyesinde ve geçen senenin aynı bölümüne nazaran ise yüzde 4.10 seviyesinde yükselme kat edebildi.

Mayısta kira fiyatlarının en çok artan kent yüzde 2 ile Van oldu. Aynı dönem içinde konut kira değeri en çok, yüzde 0.87 oranı ile Erzincan’da düştü. REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları senelik konut Türk Lirası türünden kira ücretini konutun satış ücretine kesilmesiyle hesaplanır. Mayıs dönemi geçmişiyle en yüksek senelik brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik kentlerinde ölçüldü.