Isparta'da ilk defa 1870 senesinde Müftüzade Gülcü İsmail Efendi'nin ufak bir bölgede başlatmış olduğu gül imalatı,  o tarihlerden bu yana aşağı yukarı 1.5 asrın sonrasında Ispartalı binlerce aile aracılığıyla binlerce dekarlık bölgede yapılmakta.

DÜNYANIN GÜL BAHÇESİ ŞEHİR ISPARTA

Isparta'yı "dünyanın gül bahçesi" olarak adlanan serüvenin, kara yolu ile bin 215 kilometre, kuş uçumu 695 kilometre mesafesinde ki Bulgaristan'ın Kızanlık şehrinde 1870'lerde başlatıldı. Müftüzade Gülcü İsmail Efendi, aşağı yukarı 1.5 asrın öncesi Kızanlık'ta koruma altında tutulması ile Gül Vadisi'nden bastonunun içerisinde saklayarak çıkardığı gül fidanının toprak ile buluştuğu Isparta'nın kaderini değiştirerek Isparta karşısında halkın ilgisini artırdı.

GÜLÜN KİLOSU 47 BİN LİRA

İmalatçıların tarım makinalarına yüklemesiyle, bulundukları köy ve kasabalarda kurulan alım merkezlerine götürdükleri güller ile beraber buradan işlenmek üstüne fabrikalara gönderiliyor. Fabrikada ki kazanlarda bulunan bir buçuk ton sıcak su ile konulan güller, 2 saat süren kaynatma işleminin sonrasında yağlı su olarak farklı farklı kazanlara konuluyor. İkinci bir kaynatma işleminin sonrasında yağ, sudan süzülmesi ile ihracata hazır hale getirildi.