Kastamonu'nun sahil ilçesinde imalatı kestane balındaki yüksekte rekolte, imalatı yüzleri güldürdü.

Kastamonu Arı Yetiştiriciliği Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Salim Şahiner, Anadolu Ajansı basın mensuplarına, geçtiğimiz sene 50 ton civarlarında olan kestane balı imalatı bu sene 70 tona ulaştığına değindi.

İmalatçı son senelerde ‘en ballı’ hasadı gerçekleştirdiği bildiren Salim Şahiner, "Karadeniz sahillerinde ilçelerimizde kestane balı hasadının son senelerin üstünde çıkmasıyla imalatçılarımızı sevindirmiş oldu. Geçen sene 50 ton olan kestane balı hasılatı bu sene 70 tona arttı. Arı kovanlarının alınan bal, iç ve dış pazarda tüketicinin masasına ulaştırılıyor." diye ifade etti.

KİLOSU 120 TL

Tüketici vatandaşların kestane balı talebi hasattan önce başladığına işaret eden Salim Şahiner, şöyle sürdürdü:

"Abana, Bozkurt, Çatalzeytin, Cide, Doğanyurt ve İnebolu olmak üzerine altı ilçelerimizde yoğun olarak kestane balının imalatı yapan ticaretçilerimiz bulunuyor. Sahil bandında Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği’ne bağlı 400 civarlarında üyemiz profesyonel olarak bu işi yapmakta. Aşağı yukarı 7 bin kovan civarında arımız bulunmakta. Kovan başına ortalama olarak 10 kilogramlık imalatı miktarını söyleyebiliriz. İnşallah bu sezon tüketicimizin taleplerinin geri göndermeden kestane balının ihtiyacı karşılanmış olacak."

Salim Şahiner, piyasalarda yer alamaya başlayan kestane balının kilogram olarak ortalama 120 TL’den alıcılarla buluşturuluyor dedi.