Karadeniz bölgesinde balıkçılar aracılığıyla avlanan kefal yumurtası tuz atılıp, kuruma işlemi tamamlandıktan sonra yumurtalar yani havyarlar olarak kilogramı 500 Türk Lirası tezgâhlarda yer buluyor. Deniz de kefal balığının giderek az sayılara geldiğini ve bu sebeple havyar ücretlerinde her geçen sene yükseldiğini ifade eden Balıkçılık yapan İbrahim Gündoğdu, havyar üretiminin hem zahmetli hem de vakit harcayan bir meslek olduğunu söyledi.

KİLOSU 500 LİRA

İbrahim Gündoğdu, balıklardan alınan yumurta veya havyarların önce tuzlandığı, sonra kurutulmasıyla satışa hazır hale getirildiği dile getirdi işaret etti, "Zahmet fazla olması aynı vakitte çok değerli olması ile kilosu 500 Türk Lirası’ndan satışa sunduk.” dedi.

YAVRU BALIK ÜRETİMİ

1997 senesinden itibariyle yavru balık üretimine başlatılan Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğüne bağlı Keban Barajı Su Ürünleri Şube Müdürlüğü içerisinde şu zamana kadar 130 milyon balık imalatı yapıldı. 2017 senesinde balık üretiminin başladığı tesislerde bu sene içerisinde toplam 5.1 milyon balık imalatı gerçekleştirileceği hedeflendi.

Tesise yapılmakta olan üretim süreci ile alakalı bilgiler veren Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürü İlker Arslan, "Geçen sene itibariyle bakım ve beslenme yapıldığı erkek ve dişi anaçlar seçilimi yapılarak üretim binasına alınıyor. Burada sabit sıcaklık altında balıklarımızı bekletmekteyiz. Daha sonraki zamanlarda ise bunlara doğal üreme hormonu yapıyoruz.